Projekty UE
Szukaj
Koszyk 0
Darmowa dostawa od 150zł
Menu

15 najpopularniejszych średnich ras psów – którego wybierzesz?

5 lipca 2024
15 najpopularniejszych średnich ras psów – którego wybierzesz?

Za średnie rasy psów uważamy te o masie ciała pomiędzy 10 a 25 kg. Możesz zauważyć, że niektóre czworonogi z tej listy przekraczają ten przedział, ale ze względu na swój rozmiar nie kwalifikują się jeszcze jako duże psy. Takich odmian jest najwięcej, a ze względu na ich sporą różnorodność, każdy wśród nich znajdzie coś dla siebie – od psów stróżujących, pasterskich i myśliwskich po rasy pierwotne. Znajdźmy razem Twojego ulubieńca!

Najpopularniejsze średnie rasy psów

Airedale terier

Airedale terier Airedale terier – „Król terierów”, największy z tego rodzaju psówŹródło: Pixabay

Wysokość: 56–61 cm

Waga: 18–29 kg

„Król terierów” to największy pies w tym typie ras. Jego majestatyczny wygląd podkreśla smukła i elegancka postawa ciała. Jest bardzo aktywny, odważny i żywotny, z silnym instynktem łowieckim. Airedale teriery są lojalne wobec swoich opiekunów – stanowią oddanych towarzyszy rodziny. Lubią zabawy na świeżym powietrzu, w tym bieganie i aportowanie. Są inteligentne i łatwo się uczą, ale bywają uparte, więc wymagają stanowczej ręki podczas szkolenia.

Airedale terier ma gęstą, szorstką sierść, którą trzeba regularnie szczotkować i skracać. Te średniej wielkości psy mają znakomicie rozwinięty węch. Do codziennej zabawy warto więc wprowadzić ćwiczenia angażujące ten zmysł.

American Staffordshire terier (amstaff)

American Staffordshire terier (amstaff) Amstaf – dużo bardziej sympatyczny niż sugeruje jego reputacjaŹródło: Pixabay

Wysokość: 43–48 cm

Waga: 25–40 kg

Amerykańskie staffordshire teriery (w skrócie – amstaffy) to silne, zwinne psy o muskularnej budowie. Są bardzo lojalne i stanowczo chronią swoich bliskich. Mimo swojej groźnej reputacji są bardzo przyjacielskie i troskliwe wobec dzieci.

Jeśli decydujesz się na amstaffa, musisz zapewnić mu solidne szkolenie i odpowiedni poziom wysiłku fizycznego, aby mógł rozwinąć swoje naturalne zdolności. Te średniej wielkości psy mają gładką, krótką sierść, która jest łatwa w utrzymaniu i nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji.

Basenji

Basenji Basenji – średnia rasa psa, która jodłuje zamiast szczekaćŹródło: Pixabay

Wysokość: 40–43 cm

Waga: 8–11 kg

Basenji to jeden z najmniejszych psów na naszej liście średnich ras. Co ciekawe, te psy nie szczekają. Zamiast tego wydają dźwięki przypominające jodłowanie. Są inteligentne i energiczne, a z wyglądu – pełne wdzięku, z czujnymi, spiczastymi uszami. Basenji są niezależne i nieco nieufne wobec obcych, ale mocno przywiązują się do opiekunów.

Te psy są aktywne i ciekawskie. Bardzo dbają o swoją higienę; z pewnością nie można powiedzieć nic złego o ich zapachu. Mają krótką, lśniącą sierść, która nie wymaga szczególnej uwagi. Takie połączenie sprawia, że są idealne do trzymania w domu – o ile jesteś w stanie zapewnić im wystarczająco ruchu w ciągu dnia.

Beagle

Beagle Beagle – uparty, ciekawski i bardzo towarzyski pies gończyŹródło: Pixabay

Wysokość: 33–41 cm

Waga: 9–15 kg

Beagle to energiczne, wesołe psy o łagodnym usposobieniu. Są bardzo towarzyskie; świetnie dogadują się zarówno z ludźmi, jak i innymi zwierzętami. Ich naturalna ciekawość i silny instynkt łowiecki sprawiają, że są skłonne do wędrówek. Mają tendencję do nadwagi, jeśli opiekun nie zapewni im odpowiedniej diety i ćwiczeń.

Beagle są inteligentne, ale bywają uparte, więc wymagają cierpliwego i konsekwentnego treningu. Lubią spędzać czas na świeżym powietrzu i potrzebują dużo ruchu, aby spożytkować swoją energię. Ich krótką sierść łatwo utrzymać w czystości, jednak zalecamy regularne szczotkowanie, które zapobiega nadmiernemu linieniu.

Border collie

 Border collie Border collie – kula energii, idealny pies dla aktywnychŹródło: Unsplash

Wysokość: 46–56 cm

Waga: 12–20 kg

Border collie to niezwykle inteligentna i energiczna rasa psów, które są znane ze swoich umiejętności pasterskich. Mówi się o nich, że nigdy się nie męczą, więc jeśli rozważasz takiego psiaka dla siebie, przygotuj się na sporo długich spacerów. Są bardzo chętne do pracy i łatwo się uczą, co sprawia, że doskonale sprawdzają się jako psi sportowcy. Border collie są lojalne i silnie przywiązane do swoich opiekunów.

Mają średnio długą sierść, która wymaga częstego szczotkowania. Border collie są świetnymi towarzyszami dla aktywnych rodzin i osób, które są w stanie zapewnić im odpowiednią ilość ruchu i zajęcia. Uwielbiają uczyć się nowych sztuczek!

Bull terier

Bull terier Bull terier – stróż i przyjaciel całej rodzinyŹródło: Pixabay

Wysokość: 35–55 cm

Waga: 20–38 kg

Bull teriery to silne, muskularne psy o charakterystycznym wyglądzie głowy, który niektórzy porównują do jajka. Są odważne i pełne energii, temperamentne i pewne siebie. Niech nie zwiedzie Cię ich (być może nieco groźny) wygląd – bulteriery są bardzo przyjazne dla swoich bliskich, w tym dzieci, wobec których są cierpliwe i łagodne.

Jak większość psów średnich, bull teriery potrzebują sporo ruchu w ciągu dnia, aby mogły dać upust swojej energii. Ich krótka, gładka sierść nie wymaga żadnej specjalistycznej pielęgnacji. Warto wiedzieć, że bulteriery mogą być doskonałymi stróżami, jeśli zostaną odpowiednio wyszkolone do tego zadania.

Chart angielski whippet

Chart angielski whippet Chart angielski whippet – smukły, krótkowłosy pies średniej rasyŹródło: Pexels

Wysokość: 44–56 cm

Waga: 7–19 kg

Whippety to eleganckie i smukłe psy. Są bardzo szybkie i zwinne, co czyni je doskonałymi biegaczami i zawodnikami w sportach kynologicznych. Whippety są lojalne, czułe i bardzo przywiązane do swoich opiekunów.

Z natury są spokojne w domu, ale potrzebują regularnej dawki ruchu na świeżym powietrzu, aby spożytkować swoją wrodzoną energię. Whippety mają bardzo krótką sierść, która jest łatwa w pielęgnacji. Wymagają tylko okazjonalnego szczotkowania lub szybkiego umycia po wybrudzeniu. Te średniej wielkości psy są wrażliwe na niskie temperatury, dlatego w chłodniejsze dni potrzebują dodatkowej ochrony przed zimnem.

Chow chow

Chow chow Chow chow – pies średniej wielkości z grzywą lwaŹródło: Pixabay

Wysokość: 43–51 cm

Waga: 20–32 kg

Istne przeciwieństwo opisanego wyżej whippeta – te psy zdają się być stworzone z samej sierści! Chow chow to wyjątkowa rasa o charakterystycznym wyglądzie i niezależnym usposobieniu. Mają niebiesko-czarne języki i grubą, lwią sierść, która nadaje im majestatyczny wygląd. Są lojalne i oddane wobec osób, które znają, ale mogą być nieco zdystansowane wobec obcych.

Te psy są zazwyczaj spokojne i zrównoważone, ale wymagają konsekwentnego treningu, ponieważ bywają uparte. Chow chow nie potrzebują szczególnie dużo ruchu, lecz oczywiście cenią sobie regularne spacery. Ich gęsta sierść wymaga intensywnej pielęgnacji, w tym regularnego szczotkowania, mycia i strzyżenia.

Jeśli rozważasz zakup psa z długim owłosieniem, przyda Ci się ten poradnik: Jak pielęgnować sierść psa?

Cocker spaniel

Cocker spaniel Cocker spaniel – elegancki wygląd z falującą sierściąŹródło: Pexels

Wysokość: 36–43 cm

Waga: 11–16 kg

Cocker spaniele to żywiołowe, przyjacielskie i łagodne psy z silnym instynktem myśliwskim. Łatwo nawiązują kontakt zarówno z ludźmi jak i innymi zwierzętami. Charakteryzują się dużą inteligencją i chęcią do współpracy, co czyni je łatwymi do szkolenia. Spaniele potrzebują dużo ruchu i uwielbiają aktywne zabawy na świeżym powietrzu.

Ich długie, faliste uszy są podatne na infekcje, dlatego wymagają regularnej kontroli i pielęgnacji. Ponadto ich piękna, jedwabista sierść powinna być systematycznie szczotkowana i okresowo strzyżona. W ten sposób utrzymasz ją w dobrej kondycji i zapobiegniesz kołtunieniu.

Owczarek australijski

Owczarek australijski Owczarek australijski – radosny, energiczny i inteligentny średni piesŹródło: Pixabay

Wysokość: 46–58 cm

Waga: 14–29 kg

Owczarki australijskie to bardzo inteligentne i energiczne psy z silnym instynktem pasterskim. Są bardzo towarzyskie, lojalne i przywiązane do swoich opiekunów – idealne psy rodzinne. Owczarki australijskie są chętne do nauki i świetnie sprawdzają się w różnych dyscyplinach sportowych oraz zadaniach wymagających posłuszeństwa. Co ciekawe, nie jest to rasa z Australii, a… ze Stanów.

Te psy potrzebują dużo ruchu i stymulacji umysłowej, aby pozostać szczęśliwe i zdrowe. Spacery to dla nich za mało! Potrzebują ciągłych wyzwań i nauki. Ich gęsta, półdługa sierść wymaga częstego czesania. Jednak ostrzegamy, że nawet przy dużym staraniu, nie zapobiegniesz włosom dosłownie w całym domu. Pamiętaj też, że jest to dość głośna rasa.

Owczarek szkocki collie

Owczarek szkocki collie Owczarek szkocki collie – oddany i lojalny niczym „Lassie”Źródło: Pixabay

Wysokość: 51–61 cm

Waga: 18–29 kg

Być może kojarzysz psa z powyższego zdjęcia z filmu „Lassie” – to właśnie ta rasa odgrywa główną rolę we wzruszającej opowieści o odważnym psie. Owczarki szkockie collie są eleganckie z wyglądu i bardzo inteligentne, znane ze swojej łagodności i przyjaznego charakteru. Są też bardzo towarzyskie, lojalne i oddane swoim opiekunom, co sprawia, że doskonale nadają się na psy rodzinne. Collie raczej łatwo się szkoli, ponieważ są chętne do nauki i dobrze reagują na pozytywne metody treningowe.

Te psy potrzebują umiarkowanej ilości ruchu i cieszą się z aktywnych zabaw na świeżym powietrzu. Jak zapewne już się domyślasz, ich charakterystyczna, długa, gęsta sierść wymaga sporej uwagi. Owczarki szkockie są również znane z wrażliwości na potrzeby swoich opiekunów, więc doskonale sprawdzają się jako psy terapeutyczne.

Pudel średni

Pudel średni Pudel średni – średniej wielkości pies dla osób z alergiąŹródło: Pixabay

Wysokość: 35–45 cm

Waga: 10–18 kg

W naszym artykule o małych rasach psów pisaliśmy już o pudlu miniaturce. Jeśli toy poodle Cię urzekł, ale wolisz większe psy – ten będzie dla Ciebie idealny. Pudel średni jest inteligentny i żywiołowy. Łatwo się uczy i uwielbia towarzystwo człowieka. Te psy potrzebują wysiłku umysłowego i fizycznego. Lubią uczestniczyć w zabawach na świeżym powietrzu i psich sportach.

Ich piękna, gęsta, kędzierzawa sierść wymaga częstego czesania i regularnych wizyt u groomera. Dobrą wiadomością dla alergików jest jednak fakt, że nie linieje, przez co rzadko wywołuje reakcje uczuleniowe. Występuje w pięciu kolorach: brązowym, morelowym, białym, czarnym i srebrnym.

Samojed

Samojed Samojed – pies średniej rasy puszysty niczym biała chmurkaŹródło: Unsplash

Wysokość: 48–60 cm

Waga: 15–30 kg

Być może częściej widujesz je w lokalnych parkach? Nic dziwnego, ostatnio ta średnia rasa psów cieszy się sporą popularnością. Samojedy to radosne i przyjacielskie psy, znane ze swojego wiecznego uśmiechu oraz białej, puszystej sierści – takiemu połączeniu nie sposób się oprzeć. Są towarzyskie i lojalne, co doskonale pasuje do ich radosnego wyglądu. Chętnie się uczą i dobrze reagują na pozytywne metody szkoleniowe.

Te psy potrzebują dużo ruchu i uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu, szczególnie żyjąc w chłodniejszym klimacie. Samojedy są z natury przyjaźnie nastawione do zwierząt i dzieci, co czyni je doskonałymi towarzyszami dla aktywnych rodzin.

Shar pei

Shar pei Shar pei – „pomarszczona” średnia rasa psaŹródło: Pexels

Wysokość: 46–51 cm

Waga: 18–25 kg

Shar pei to spokojne, lojalne i niezależne psy. Możesz znać je jako „te pomarszczone”. Mają charakterystyczne fałdy skóry, które sprawiają, że są wrażliwe na wysokie temperatury. Ich sierść jest krótka i szorstka, a więc też łatwa w pielęgnacji. Ta rasa psa jest inteligentna, niezależna i lojalna, lecz bywa zdystansowana wobec obcych. Shar pei potrzebuje stabilnego rytmu życia i spokojnego podejścia.

Te psy są z natury ciche i zrównoważone. Mogą być świetnymi towarzyszami dla osób, które doceniają spokojne towarzystwo i oddanie swojego pupila.

Właścicieli tej rasy może zainteresować nasz artykuł: Choroby skóry u psów – najczęstsze rodzaje i ich rozpoznanie.

Sznaucer średni

Sznaucer średni Sznaucer średni – rasa psa z dostojną brodąŹródło: Pixabay

Wysokość: 45–50 cm

Waga: 14–20 kg

Sznaucery średnie to inteligentne i odważne psy, łatwo rozpoznawalne przez swój „zarost” i kręconą sierść. Są lojalne, mają silne instynkty stróżujące i duże pokłady energii. Ta rasa psów jest ceniona za swoją odwagę, wierność i duże przywiązanie do człowieka, co czyni je popularnym wyborem na towarzysza rodziny.

Ich sierść wymaga regularnej pielęgnacji. Długa broda i wąsy są szczególnie podatne na kołtunienie. Sznaucery nie są zbyt hałaśliwe, a do tego odporne i wytrzymałe. Szybko rozwiązują zabawki logiczne, które wprost uwielbiają.