Projekty UE
Szukaj
Koszyk 0
Darmowa dostawa od 150zł
Menu

Radzenie sobie z wysokimi temperaturami, a zdrowie czworonoga

29 lipca 2022
Radzenie sobie z wysokimi temperaturami, a zdrowie czworonoga

Nadeszło lato! Czas upragnionych wakacji i wypoczynku. Cieszymy się ze słońca, bezchmurnego nieba i gorących dni, ale pamiętajmy, że wysokie temperatury są bardzo uciążliwe nie tylko dla ludzi, ale również dla naszych czworonożnych pupili. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie zwierzęciu jak najlepszych warunków podczas upalnych dni. Musimy przestrzegać podstawowych zasad opieki nad zwierzętami w okresie letnim.

Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie u psa, kota i innych naszych milusińskich. Sprawa priorytetowa to dostęp do wody, która musi być w tym przypadku świeża i czysta. W czasie silnych upałów zwierzęta szybciej pozbywają się wody z organizmu, dlatego musimy im zapewnić odpowiednie uzupełnienie. Podczas upalnych dni woda w psiej lub kociej misce szybciej się psuje, dlatego pamiętajmy, aby wymieniać ją najczęściej jak to tylko możliwe. Musimy też wiedzieć, że woda stanowi około 70-80 procent beztłuszczowej masy ciała psa. Gdy nawodnienie organizmu spadnie poniżej 5% normy, to już jest zagrożenie dla zdrowia psa, a w przypadku gdy spadnie o 15-20% stanowi zagrożenie życia. Podczas upałów i intensywnego wysiłku wzrasta dobowe zapotrzebowanie na wodę, które w normalnych warunkach kształtuje się na poziomie od 20-50 ml na każdy kilogram masy ciała.

Silne upały najgorzej znoszą:

  • kocięta
  • szczenięta
  • samice w ciąży
  • zwierzęta cierpiące na choroby układu krążenia
  • zwierzęta starsze

Musimy pamiętać o stosowaniu powyższych zaleceń, aby wiedzieć, jak nie dopuścić do odwodnienia u psa/kota, ponieważ niesie to ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Pierwsze objawy odwodnienia u zwierzęcia to suchość jamy ustnej i utrata elastyczności skóry. Jeżeli zaobserwujemy, że skóra po chwyceniu palcami wolno powraca do swojego stanu, to znak, że zwierzę jest odwodnione. Nadmierne odwodnienie to nie tylko utrata wody, ale także cennych elektrolitów w postaci chlorków sodu, potasu, magnezu i wapnia.

Kolejną bardzo ważną sprawą jest zacienione miejsce dla pupila. Zwierzęta przebywające na dworze powinny zawsze mieć komfortowe legowisko w cieniu. Nie możemy zostawiać naszych milusińskich na słońcu, ponieważ grozi to przegrzaniu, gdy temperatura pupila przewyższa 39 stopni Celsjusza. Zwierzęta, które przebywają w domu, często wylegują się na chłodnej posadzce. Pamiętajmy, aby w mieszkaniu otworzyć drzwi od toalety, pokoju czy kuchni. Nasz pupil zyska tym większą strefę komfortu.

W czasie upalnych dni ważne jest ograniczenie spacerów z naszym czworonożnym przyjacielem. Pamiętajmy, żeby starać się ograniczyć je do minimum. Idealną porą do spacerów będą wczesne poranki lub chłodniejsze wieczory. Jeśli chodzi o dłuższy spacer, to warto przełożyć go w okolice godzin wieczornych, między 18 a 20, kiedy temperatura jest niższa niż za dnia i bardziej komfortowa. Zmiana godzin spacerów niewątpliwie wpłynie pozytywnie na samopoczucie i zdrowie naszego zwierzaka.

Następną sprawą, o której musimy pamiętać to niepozostawianie pupila w aucie. Z racji tego, że takie sytuacje niestety się zdarzają, ten problem podczas upalnych dni jest co okres letni nagłaśniany w mediach. Niedopuszczalne jest pozostawienie zwierzęcia w zamkniętym samochodzie. Zgodnie z ustawą o ochronie praw zwierząt, pozostawienie psa w samochodzie podlega pod znęcanie się nad zwierzętami i właścicielowi psa grozi kara grzywny lub kara ograniczenia albo pozbawienia wolności do 2 lat. Musimy zdawać sobie sprawę, że pozostawienie psa nawet na 15 czy 20 minut w nagrzanym aucie może wiązać się z ogromnym ryzykiem i doprowadzić do tragicznych skutków. W upalny dzień auto zmienia się w piekarnik. Temperatura potrafi dochodzić nawet do 70 stopni Celsjusza. Jeśli bylibyście świadkami takiego zdarzenia, to bez wahania możecie wybić szybę w aucie, nie czekając na przyjazd policji czy straży miejskiej, ponieważ w takiej sytuacji liczą się każde cenne minuty.

Organizm naszego zwierzaka reaguje na upały, tak samo, jak organizm ludzki. Dlatego podsumowując, pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu, zacienionym miejscu dla naszego pupila oraz żeby pod żadnym pozorem nie zostawiać go samego w zamkniętym samochodzie. To my jesteśmy właścicielami i do naszych obowiązków należy obserwowanie naszego podopiecznego, i zaspakajanie jego potrzeb. Warto też zwracać uwagę innym właścicielom na odpowiednią opiekę nad zwierzętami.