Jak oduczyć psa gryzienia? Praktyczne porady dla właścicieli
15 kwietnia 2024Zacznijmy od tego, że gryzienie i żucie należą do podstawowych psich potrzeb. Właściwie nie da się całkowicie oduczyć psa tych zachowań. Chodzi nam więc o oduczenie psa gryzienia butów, ludzi i przedmiotów, które nie są jego zabawkami. Z odrobiną cierpliwości i systematyczności jesteś w stanie nauczyć psa prawidłowego zachowania samodzielnie – sprawdź jak!
Najważniejsze informacje z tego artykułu:
- Psy muszą gryźć – to ich naturalne zachowanie, którego nie da się (i nie powinno się) całkowicie pozbyć.
- Gdy pies robi coś, czego mu nie wolno, reaguj stanowczą komendą i nie poświęcaj mu więcej uwagi.
- Jeśli chcesz skutecznie oduczyć psa gryzienia, zapewnij mu stały dostęp do zabawek, które może gryźć.
- Wszyscy domownicy powinni nagradzać i karać nawyki w ten sam sposób, aby pies jasno wiedział, co może gryźć, a czego nie.
- W poważnych przypadkach lub przy nietypowych zachowaniach warto sięgnąć po pomoc behawiorysty albo lekarza weterynarii.
Zacznij od zrozumienia, dlaczego Twój pies gryzie
Gryzienie wyzwala u psów endorfinę – hormon powszechnie kojarzony ze szczęściem. Niektóre czworonogi uciekają się do tego nawyku jako sposobu na rozładowanie emocji. Może być następstwem zbyt wczesnej separacji od matki lub złego wychowania. Początkowy etap życia psa jest bardzo ważny – podczas wspólnej zabawy szczeniaki uczą się, jaka forma gryzienia jest bolesna i niedopuszczalna. Dlatego najlepiej pozostawić młode z matką i rodzeństwem przynajmniej do około 8. tygodnia życia.
Podgryzanie jest najczęściej elementem relaksu. Jeśli zwierzak nie ma stałego dostępu do zabawek, może szukać sobie zajęcia na nudę gryząc meble czy leżące na wierzchu przedmioty. Natomiast gryzienie ręki człowieka związane jest z wypracowaniem złego nawyku – efektem nieprawidłowej socjalizacji w okresie szczenięcym lub próbą zwrócenia na siebie uwagi.
Młode psy gryzą więcej niż starsze, ponieważ wyrzynają się u nich zęby – tak samo, jak u małych dzieci. Uciążliwy proces wyrastania mleczaków trwa około 5 tygodni. Ich wymiana na zęby stałe może potrwać nawet do ośmiu miesięcy. W tym czasie szczenięta chwytają za co popadnie, by tylko znaleźć ulgę przy swędzących i bolących dziąsłach.
Źródło: Unsplash
Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?
Aby oduczyć psa gryzienia, trzeba przede wszystkim unikać wzmacniania niepożądanych zachowań. Gdy pies łapie za coś, za co nie powinien, stanowczo i zdecydowanym tonem wydaj komendę. Może to być np.:
- zostaw,
- przestań,
- nie rusz,
- nie wolno,
- nie.
Jeżeli pies ugryzie Cię podczas zabawy, teatralnie okaż swoje niezadowolenie i ból. W przypadku szczeniąt taka reakcja może się sprawdzić, ponieważ przypomina sposób, w jaki uczą się one prawidłowego gryzienia i ustalania granic z rodzeństwem.
Warto wiedzieć: Nie krzycz na zwierzaka zwracając się do niego tylko imieniem. Zacznie je źle kojarzyć, nie reagować na Twoje wołania lub po prostu zobojętnieje na reprymendy. Używaj jasnych komunikatów, takich jak te, które podaliśmy powyżej. Ważniejszy niż dobór słów jest przy tym ton głosu – co ciekawe, niektórzy decydują się na tresurę „zaklęciami” zaczerpniętymi z książek fantasy lub samymi dźwiękami. Bywa to równie skuteczne jak klasyczne komendy.
Po takim komunikacie nie poświęcaj szczeniakowi więcej uwagi. Jeśli to zrobisz, zacznie traktować swoje negatywne zachowanie jako sposób na wzbudzenie Twojego zainteresowania.
Jeżeli pies gryzie Twoje ręce podczas zabawy, ignoruj te zaczepki (ewentualnie dodając do tego komendę). Bardzo ważne, aby na takie podgryzanie wszyscy domownicy systematycznie reagowali w ten sam sposób. W odpowiedzi podawaj szczeniakowi zabawkę, którą może gryźć. Dla szczeniaków z wyrzynającymi zębami idealne będą gumowe produkty.
Pamiętaj, żeby w domu zawsze były przedmioty, które pies może swobodnie gryźć. Polecamy m.in.:
- bawełniane liny,
- gryzaki (najlepiej o intensywnych kolorach i nietypowych kształtach),
- piłki,
- suszone uszy,
- szarpaki,
- maskotki dla psów.
Źródło: Unsplash
Zachęcaj psa do gryzienia tych zabawek. Możesz to robić bawiąc się z nim i nagradzając pożądane zachowanie głaskaniem lub przysmakiem. W przypadku gryzienia mebli z nudy świetnie sprawdzą się też zabawki edukacyjne, które stymulują umysł i zajmują psiaka na długi czas. Nie zapominaj też o regularnych spacerach, które dają upust szczenięcej ciekawości i pokładom energii.
Chcemy jeszcze raz podkreślić, jak ważne jest zrozumienie psiej natury. Wiele zachowań ludzkich może nie przypaść szczeniakowi do gustu. To naturalne, że będzie reagować gryzieniem jako formą obrony. Do takich nawyków zaliczamy:
- silne ściskanie,
- ciągnięcie za ogon lub uszy,
- całowanie,
- zaczepianie,
- noszenie na rękach,
- głaskanie miejsc na ciele, po których pies nie lubi być dotykany.
Jak oduczyć dorosłego psa gryzienia ludzi?
Właściwie wszystkie nasze porady dotyczące szczeniąt sprawdzą się także u dorosłych psów. Jednak jeśli gryzą one dla zabawy – problem jest poważniejszy i często trudniejszy do zlikwidowania, ponieważ stał się już utrwalonym nawykiem. Mimo to, uważamy, że żadna sytuacja nie jest beznadziejna – najważniejsza jest systematyczność i cierpliwość.
Spontaniczne gryzienie może być związane ze stresem, a niszczenie mebli pod Twoją nieobecność – z lękiem separacyjnym. Jeżeli Twój pies wykazuje zachowania tego typu, warto udać się po pomoc do specjalisty.
Możesz też rozważyć podawanie oleju CBD. Zawarte w nim kannabinoidy działają uspokajająco. W wielu przypadkach efekty stosowania olejku wiążą się z widocznie łagodniejszym usposobieniem i mniejszą nerwowością. Koniecznie wykaż się też zrozumieniem i spokojem, aby pies czuł się przy Tobie bezpiecznie.
Jeśli Twój czworonożny przyjaciel wcześniej nie miał tendencji do gryzienia, a nagle zaczął to robić, poświęć czas i uwagę na znalezienie przyczyny. Może wiązać się to ze wzmożonym stresem bądź bólem zębów czy dziąseł. Gryzienie samego siebie również jest niepokojące i może świadczyć o chorobie, alergii lub obecności pcheł. W takiej sytuacji koniecznie udaj się do lekarza weterynarii.
Źródła:
Wojtków Szkolenia