Projekty UE
Szukaj
Koszyk 0
Darmowa dostawa od 150zł
Menu

Najpopularniejsze duże rasy psów – TOP 15

19 sierpnia 2024
Duże rasy psów

Jak z pewnością potwierdzi każdy opiekun psiego olbrzyma, duże rasy psów wyróżniają się nie tylko swoim rozmiarem, ale również inteligencją, lojalnością i… powierzchnią do przytulania. Większość z nich to psy pracujące, stróżujące lub pasterskie, które od wieków pełniły praktyczne funkcje. Ze względu na swoje rozmiary wymagają odpowiedniej przestrzeni i sporej dawki aktywności fizycznej, ale w zamian oferują bezwarunkową miłość i ochronę. Gotowi? Oto najpopularniejsze duże rasy, które z pewnością zrobią na Tobie wrażenie proporcjonalne do swojej wielkości!

Akita inu

Akita inu
Źródło: Pixabay

Wysokość: 58-71 cm

Waga: 25-35 kg

Akita to największa japońska rasa psa. Niegdyś służyła do polowań, lecz dziś lepiej sprawdza się jako pies do towarzystwa. Gdy są dobrze wyszkolone, wyróżniają się lojalnością. Ten cichy, poważny niedźwiadek jest oddany swojej rodzinie, a jednocześnie zdystansowany wobec obcych, co czyni go doskonałym psem stróżującym. Akity są niezależne i mogą być nieco uparte, dlatego potrzebują konsekwentnego szkolenia.

Ich gęsta, szorstka sierść pod spodem ma miękki podszerstek, co daje świetną ochronę przed wodą i niską temperaturą. Mają szeroką głowę, niewielkie, spiczaste uszy i długie nogi. Ogon jest gruby, długi i uroczo zawinięty. Akity żyją dość długo, jak na duże rasy psów – maksymalnie do 14 lat.

Alaskan malamut

Alaskan malamut

Źródło: Pixabay

Wysokość: 56-66 cm

Waga: 32-43 kg

Alaskan malamut to potężna rasa w typie szpica. Te wytrzymałe psy zaprzęgowe mają niezwykłą zdolność do ciągnięcia ciężkich ładunków przez długie dystanse w trudnych, zimowych warunkach. Malamuty są towarzyskie, przyjacielskie i bardzo oddane, ale mogą wykazywać silny instynkt łowiecki.

Te psy potrzebują bardzo dużo ruchu i uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu, szczególnie w chłodniejszym klimacie. Mają gęstą sierść, która chroni je przed zimnem. Jeśli jesteś typem domownika, malamut raczej dla Ciebie się nie sprawdzi. Są zdecydowanie lepsze dla aktywnych właścicieli, którzy mogą zapewnić im odpowiednią ilość ćwiczeń ruchowych i umysłowych. Dość trudno nauczyć je chodzenia przy nodze, ze względu na naturalną tendencję do ciągnięcia.

Bernardyn

Bernardyn

Źródło: Pixabay

Wysokość: 65-90 cm

Waga: 55-120 kg

Bernardyn to jeden z ulubieńców w kategorii psich olbrzymów. Jako ciekawostka wspomnimy, że bernardyny istniały już za czasów średniowiecza, a ich głównym zadaniem było szukanie zaginionych pielgrzymów na Wielkiej Przełęczy św. Bernarda (domyślacie się już, skąd nazwa rasy?). Bernardyny są lojalne, opiekuńcze i bardzo oddane swojej rodzinie. Potrzebują spokojnego, lecz stanowczego treningu. Żyją do 10 lat.

Mimo swojego dużego rozmiaru bernardyny są raczej spokojne i nie wymagają intensywnej aktywności fizycznej, ale regularne spacery i kontakt z człowiekiem są dla nich niezbędne. Ich gęsta sierść wcale nie wymaga szczególnej troski – w zupełności wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu. Z kwestii uciążliwych warto wspomnieć, że bernardyny sporo się ślinią. Z zalet – nie są agresywne ani zbyt entuzjastyczne oraz świetnie znoszą dzieci i inne zwierzęta. To psy o wielkim sercu oraz świetnej pamięci.

Berneński pies pasterski

Berneński pies pasterski

Źródło: Pixabay

Wysokość: 58-70 cm

Waga: 45-55 kg

Ta duża rasa psów bywa mylona z bernardynami. Są jednak mniejsze i inaczej ubarwione. Berneński pies pasterski to duży, łagodny pies o nieznanym pochodzeniu. Wyróżnia się piękną, trójkolorową sierścią. Hodowany jako pies pasterski i pociągowy w Szwajcarii, berneńczyk jest lojalny, towarzyski i bardzo oddany swojej rodzinie. Jest również cierpliwy i łagodny wobec dzieci, co czyni go doskonałym psem rodzinnym. Te psy potrzebują regularnej aktywności fizycznej, ale są również szczęśliwe spędzając czas z rodziną w domu – potrzebują sporo czułości i uwagi. 

Berneńskie psy pasterskie mają gęstą, długą sierść, która pochłania sporo uwagi. Ze względu na swoją przyjazną naturę, berneńczyki dobrze dogadują się z innymi zwierzętami domowymi. Są czujne, nieagresywne i cierpliwe. Żyją do 8 lat.

Marzy Ci się pies z długim owłosieniem, przyda Ci się ten poradnik: Jak pielęgnować sierść psa?

Biały owczarek szwajcarski

Biały owczarek szwajcarski

Źródło: Pixabay

Wysokość: 55-66 cm

Waga: 25-40 kg

Niewiele osób wie, że jest ta rasa to właściwie owczarek niemiecki, tylko w wersji białej. To stosunkowo nowa i mało popularna odmiana, lecz znalazła się na naszej liście ze względu na wspaniały charakter i niepodważalnie piękny wygląd. Biały owczarek szwajcarski to idealny towarzysz dla osób, które mają zamiłowanie do inteligentnych psów pasterskich, lecz wolą mniej zaciętego, bardziej przyjaznego psa.

Te psy są łatwe w szkoleniu dzięki swojej inteligencji i chęci do nauki, lecz wymagają dyscypliny. Ich gęsta, dwuwarstwowa sierść wymaga pielęgnacji i regularnego szczotkowania, szczególnie w okresach linienia. Białe owczarki szwajcarskie są przyjazne i łagodne, a jednocześnie czujne i gotowe do ochrony swojej rodziny. 

Bokser

Bokser

Źródło: Unsplash

Wysokość: 53-63 cm

Waga: 25-32 kg

Bokser to energiczny pies, rozpoznawalny przez swoją muskularną budowę i charakterystyczny pysk. Jest lojalny, odważny i bardzo przyjazny. Przywiązuje się do całej rodziny i nie ma tendencji do samodzielnego zachowania. Uwaga – znudzone boksery mogą niszczyć meble. Lubią biegać, bawić się i uczyć. Wbrew pozorom, nie są agresywne ani głośne, choć dość nieufne wobec obcych.

Jest to rasa krótkowłosa, a więc dość bezproblematyczna w pielęgnacji. Wymaga dyscypliny połączonej z cierpliwością. Bywa natarczywa i nie lubi samotności. Boksery żyją do 12 lat. 

Doberman

Doberman

Źródło: Pixabay

Wysokość: 63-72 cm

Waga: 32-45 kg

Doberman to bardzo elegancki, muskularny i inteligentny pies – prawdopodobnie pierwszy wybór, który przychodzi na myśl jako pies obronny. Jest chętnie wykorzystywany jako pies stróżujący, a nawet policyjny. Te psy są silne z wyglądu i charakteru, ze sporym temperamentem. Jednocześnie są bardzo opiekuńcze, a nawet zazdrosne o swoich ludzi. Potrzebują konsekwentnego i doświadczonego właściciela, który będzie w stanie wykorzystać ich potencjał. Są bardzo pamiętliwe i zdystansowane do obcych – mogą wykazać się agresją w obliczu zagrożenia.

Mimo swojego poważnego wyglądu dobermany są czułe i przywiązane do swoich bliskich. Mają silną, kwadratową sylwetkę i czarno-brązowe umaszczenie. Ich sierść jest krótka i gęsta, bez podszerstka. Pielęgnacja tych dużych psów nie jest kłopotliwa.

Dog niemiecki

Dog niemiecki

Źródło: Unsplash

Wysokość: 71-86 cm

Waga: 45-90 kg

Dog niemiecki to jedna z największych ras psów na świecie. Jest nie tylko wysoki, ale też mocno umięśniony. Jednocześnie ma łagodne usposobienie – jest spokojny, delikatny wobec dzieci i nie lubi samotności. Dogi niemieckie są z natury spokojne, czułe i lojalne. Oczywiście potrzebują wystarczająco dużo przestrzeni, aby swobodnie się wybiegać. Co może zaskoczyć – potrafią być zaskakująco leniwe w domu. Żyją do 10 lat.

Te ogromne psy mają krótką, łatwą w pielęgnacji, lśniącą sierść. Bardziej uciążliwe niż sporadyczne szczotkowanie może być intensywne ślinienie się z grubych, opadających warg. Dogi niemieckie są bardzo uczuciowe. Szybko przywiązują się do wszystkich domowników, w tym także innych zwierząt. Bardzo ważna jest ich odpowiednia socjalizacja – bez niej stają się lękliwe i mogą być agresywne.

Golden retriever

Golden retriever

Źródło: Unsplash

Wysokość: 51-61 cm

Waga: 25-34 kg

Golden retriever to jedna z najbardziej popularnych ras na świecie. Trudno się temu dziwić! Te psy są nie tylko przepiękne, ale też bardzo inteligentne, lojalne i oddane swojej rodzinie. Golden retrievery są łatwe w szkoleniu i mają naturalną chęć do zadowalania swoich właścicieli. Dlatego tak często używane są jako psy terapeutyczne. Te psy są łagodne, ale też energiczne i potrzebują regularnej aktywności fizycznej, w tym długich spacerów, biegania i zabaw na świeżym powietrzu. Uwielbiają wodę i są doskonałymi pływakami. 

Niestety, golden retrievery mają też swoje wady. Praktycznie cały czas tracą sierść. Należy czesać je przynajmniej raz w tygodniu, a w okresie linienia nawet codziennie. Sporo uwagi należy też poświęcić uszom tych sporych psów, ponieważ naturalnie nie są one zbyt dobrze wietrzone. Te psy są wyjątkowo przyjacielskie, ale nie wolno zapominać o ich ogromnej potrzebie ruchu!

Labrador retriever

Labrador retriever

Źródło: Pexels

Wysokość: 55-62 cm

Waga: 25-36 kg

Bliski krewny goldena, labrador retriever to jedna z najbardziej rozpoznawalnych ras psów dużych na świecie. Są podobnie przyjazne, inteligentne i chętne do nauki. Niektórzy kojarzą je z leniwymi bywalcami kanapy – choć jest w tym nieco prawdy, to labradory (jak wszystkie psy) potrzebują sporej dawki ruchu. Gdy nie mają czasu i miejsca na ćwiczenia fizyczne, pojawiają się u nich różne problemy behawioralne.

Te psy szczekają raczej rzadko – zwykle podczas zabawy lub z tęsknoty, jeśli nie są przyzwyczajone do samotności. Lubią zabawy na świeżym powietrzu, pływanie i aportowanie. Labrador retriever ma krótką, gęstą sierść, znacznie prostszą w pielęgnacji niż u goldenów. Żyje do 12 lat.

Mastif tybetański

Mastif tybetański

Źródło: iStock

Wysokość: 61-76 cm

Waga: 34-73 kg

Czy wiesz, że mastif tybetański to jedna z najstarszych ras psów świata? Pochodzi z wysokich gór Tybetu, gdzie był pierwotnie używane jako stróże stad i domostw. Mastif tybetański to imponujący swoim wyglądem i niezależny pies. Jest lojalny wobec swojej rodziny, ale bywa zdystansowany i nieufny wobec obcych, co wynika z ich silnego instynktu terytorialnego. Nie przepada za zmianami. Mastify tybetańskie bywają uparte, dlatego potrzebują konsekwentnego i doświadczonego właściciela, który potrafi je wytresować. 

Potężny wygląd mastifa uzupełnia jego gęsta, długa sierść i charakterystyczna grzywa. Wymagają czesania, ale niewiele więcej, jeśli chodzi o pielęgnację. Te psy potrzebują przestrzeni i regularnej aktywności fizycznej, ale potrafią też być spokojne i opanowane w domu. 

Nowofundland

Nowofundland

Źródło: Pixabay

Wysokość: 66-71 cm

Waga: 54-70 kg

Wodołazy to potężne i bardzo przyjazne psy. Jak ta alternatywna nazwa rasy wskazuje, posiadają wrodzoną zdolność do pływania. Nowofundlandy były hodowane jako psy ratownicze oraz do polowania na niedźwiedzie. Są lojalne, spokojne oraz niezwykle czułe i cierpliwe.

Ze względu na swoje rozmiary, nowofundlandy potrzebują dużo przestrzeni do biegania oraz regularnej aktywności fizycznej, ale są zaskakująco łagodne i spokojne w domu. Ich gęsta, wodoodporna sierść wymaga poświęcenia sporej ilości czasu na jej pielęgnację. Bez częstego szczotkowania powstają liczne, trudne do usunięcia kołtuny. Te duże psy żyją przeważnie od 8 do 11 lat.

Owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki

Źródło: Pixabay

Wysokość: 55-65 cm

Waga: 22-40 kg

Zapewne każdy w Polsce kojarzy owczarka Szarika. To właśnie z tym ukochanym bohaterem owczarki niemieckie kojarzą się nam najbardziej. Po odpowiednim wyszkoleniu są niezwykle wszechstronne i inteligentne. Często używane są jako psy policyjne, wojskowe, ratownicze, a także psy-przewodniki. Przed adopcją takiego psa, zastanów się, czy jesteś w stanie pełnić dla niego rolę zdecydowanego lidera.

Owczarki niemieckie są łatwe w szkoleniu dzięki swojej wrodzonej chęci do pracy, ale wymagają konsekwentnego i doświadczonego właściciela. Oprócz regularnego czesania sierści warto też skupić się na pielęgnacji uszu. Jak na duże psy żyją dość długo, bo do 13 lat.

Rottweiler

Rottweiler

Źródło: Pixabay

Wysokość: 56-69 cm

Waga: 40-60 kg

Rottweiler, czyli stróż idealny, to potężny i pewny siebie pies, znany ze swoich wrodzonych zdolności do ochrony. Co ciekawe, swoją historią sięgają aż czasów rzymskich. Te psy są niezwykle odważne i inteligentne. Dość trudno wyprowadzić je z równowagi, lecz mają silne poczucie własności. Rottweilery stają się bardzo przywiązane do swojej rodziny, a jednocześnie zdystansowane do obcych. 

Rottweilery potrzebują regularnej aktywności fizycznej i mentalnej stymulacji. Szybko się uczą, ale wymagają konsekwentnego przewodnika. Może to brzmieć zaskakująco, ale dobrze nadają się do rodzin z dziećmi. Mają charakterystycznie umięśnioną klatkę, duży, czarny nos i krótką, przylegającą do skóry sierść. Mimo swojego groźnego wyglądu, rottweilery to czułe i lojalne psy, które doskonale sprawdzają się jako obrońcy i towarzysze.

Wilczarz irlandzki

Wilczarz irlandzki

Źródło: Pixabay

Wysokość: 71-90 cm

Waga: 40-60 kg

Wilczarz irlandzki to definicja łagodnego olbrzyma. Na równi kocha pieszczoty i bieganie. To jedna z najwyższych ras psów na świecie. Są bardzo spokojne, oddane i zrównoważone. Choć łatwo się przywiązują, bywają uparte i niezależne. 

Irlandzkie charty są muskularne i mają średniej długości sierść. W dotyku jest ona szorstka i twarda. Najczęściej występują w kolorze szarym, białym, czarnym, czerwonym lub płowym.  Wilczarze irlandzkie są cierpliwe, wrażliwe i przyjacielskie do ludzi. Raczej nie są lękliwe ani agresywne. Żyją niestety dość krótko, bo od 6 do 10 lat.