Projekty UE
Szukaj
Koszyk 0
Darmowa dostawa od 150zł
Menu

Sterylizacja suki – jak mądrze przygotować się do zabiegu?

28 sierpnia 2024
Suka po sterylizacji w kołnierzu ochronnym Po sterylizacji suki należy zapewnić jej prawidłową troskę

Źródło: Pixabay

Zapobieganie niekontrolowanemu rozmnażaniu się psów to nie jedyna zaleta sterylizacji suki. Taki zabieg to też skuteczna profilaktyka przeciwko ropomaciczu i nowotworom narządów płciowych. Sprawdź, na czym dokładnie polega ta operacja, kiedy ją wykonać i jak dbać o sukę po sterylizacji.

Najważniejsze informacje z tego artykułu:

  • Suki także się kastruje – sterylizacja to inny zabieg, błędnie przyjęty do mowy potocznej jako żeńska alternatywa kastracji.
  • Zabieg odbywa się pod narkozą i trwa około godziny.
  • Sterylizację suki najlepiej wykonać niedługo po pierwszej cieczce, lecz nie ma na to ściśle określonego idealnego terminu.
  • Podczas gojenia się rany trzeba ograniczyć suczce ruch oraz zapewnić jej dużo troski i spokoju.

Kastracja a sterylizacja

Powszechne przekonanie, że kastracja to zabieg wykonywany u samców, a sterylizacja u samic to mit. Okazuje się, że termin ten jest stosowany poprawnie wyłącznie u męskich psów.

Kastracja psa polega na usunięciu gonad, co powoduje nieodwracalną bezpłodność. Podczas tego zabiegu chirurgicznego usuwa się jądra i nadjądrza u samców oraz jajniki i macicę u samic. W efekcie zwierzęta przestają wytwarzać hormony płciowe.

Z kolei sterylizacja przebiega w całkiem inny sposób. Jest to zabieg, podczas którego podwiązuje się lub przecina jajowody bądź nasieniowody. Żadne organy nie są usuwane, a hormony płciowe wciąż są obecne.

Jednak na potrzeby tego artykułu zostaniemy przy powszechnie przyjętym terminie „sterylizacji” suki. Szukając informacji na ten temat prawdopodobnie chodzi Ci właśnie o najczęściej wykonywany zabieg zapobiegający psiej ciąży – kastrację.

Jak wygląda zabieg sterylizacji suki?

Sterylizacja suki to zabieg powszechny i bezpieczny. Pamiętaj jednak, aby udać się do sprawdzonego lekarza weterynarii i dobrze wyposażonego gabinetu. Ostatecznie każda operacja jest obarczona pewnym stopniem ryzyka.

Przed zabiegiem lekarz powinien dokładnie przebadać psa i upewnić się, że można bezpiecznie wykonać kastrację lub sterylizację.

Zabieg wykonywany jest pod narkozą i trwa około 40 minut. Jednak uwzględniając czas przygotowania i opiekę po przebudzeniu zwierzęcia, czas może wydłużyć się do około dwóch godzin. Po powrocie do domu warto obserwować suczkę przez resztę dnia.

Sterylizacja suki – kiedy?

Kolejnym mitem jest to, że przed sterylizacją suki należy zaczekać, aż chociaż raz urodzi młode. Nie istnieje żadne naukowe potwierdzenie tego twierdzenia. Suki wcale nie czują wrodzonej potrzeby macierzyństwa.

Większość lekarzy weterynarii zaleca jednak, aby poczekać z zabiegiem do czasu, aż pies osiągnie dojrzałość płciową, czyli tuż przed lub po pierwszej cieczce. Z racji tego, że druga ewentualność jest znacznie łatwiejsza do rozpoznania – najczęściej robi się to około miesiąca po pierwszej cieczce. W zależności od psa, może mieć około roku, ale nie jest to sztywny termin. Ważne, aby zwierzę było odrobaczone i zaszczepione.

Niektórzy radzą też poczekać do osiągnięcia przez suczkę określonej wagi – która jest inna w przypadku różnych ras i rozmiarów psów. Nie istnieje jeden idealny czas na tę operację; najlepiej więc uzgodnić termin z lekarzem weterynarii.

Suczka po sterylizacji – zachowanie

Przez pierwsze godziny po powrocie do domu suczka jest śpiąca i mało ruchliwa – to całkowicie normalne po narkozie. W tym czasie zapewnij jej bezpieczne i ciche miejsce do odpoczynku. Przez następne dni pies musi chodzić w kołnierzu lub ubranku uniemożliwiającym jej rozdrapywanie szwów. W tym czasie może być też konieczne podawanie leków przeciwbólowych.

Jeśli chcesz wspomóc zdrowe gojenie rany, polecamy sięgnąć po oleje CBD dla psów Hempets™. Te naturalne produkty posiadają właściwości uśmierzające ból, zwalczające stany zapalne i łagodnie uspokajające – wszystko to przyda się suczce bezpośrednio po sterylizacji. Przeczytaj nasz poradnik o właściwym dawkowaniu olejów CBD, aby wybrać odpowiednie opakowanie dla swojego pupila.

Niepokojące objawy po sterylizacji suki

Przeważnie powrót do pełni sił przebiega sprawnie i bezproblemowo. Warto jednak stale obserwować psa i szybko reagować, jeśli pojawią się któreś z poniższych niepokojących objawów:

  • obrzęk wokół rany,
  • niekontrolowane lub brak oddawania moczu,
  • krwawienie,
  • wymioty,
  • trudności z oddychaniem,
  • widoczne, długo utrzymujące się złe samopoczucie,
  • brak apetytu utrzymujący się dłużej niż dwa dni.

Ile kosztuje sterylizacja?

Koszt zabiegu sterylizacji suki różni się w zależności od miasta, renomy gabinetu oraz wielkości psa. Przeważnie jest to koszt rzędu około 200-300 zł.

Przed udaniem się na operację warto sprawdzić, czy w Twoim mieście aktualnie nie są prowadzone żadne programy zapobiegania bezdomności zwierząt. Na ich mocy można dostać dofinansowanie do zabiegu.

Jak dbać o psa po zabiegu sterylizacji?

Przez pierwsze dni po zabiegu trzeba znacznie ograniczyć suczce możliwości aktywności fizycznej. Nie powinna biegać ani skakać, aby nie zerwać szwów i nie zrobić sobie krzywdy. Po okołu dwóch tygodniach pies powinien już wrócić do pełni sił i zdrowia. W tym czasie można już ściągnąć szwy i spokojnie wrócić do normalnego rozkładu dnia.

Niektórzy twierdzą, że psy po kastracji i sterylizacji mają tendencję do tycia. Nie jest to do końca prawda. Metabolizm może spowolnić, ale przy trzymaniu się odpowiednich dawek karmy nie powinien nastąpić zauważalny wzrost wagi. Możesz kupić specjalną karmę dla suczek po sterylizacji, lecz nie jest to konieczne.

Udaj się na kontrole pooperacyjne do lekarza weterynarii: pierwszą po jednym lub dwóch dniach od zabiegu, a kolejną po 10-14 dniach. Na pierwszej specjalista sprawdzi wygląd rany i stan psa. Na drugiej oceni przebieg gojenia i możliwość ściągnięcia ubranka lub kołnierza.

Po tym czasie nie ma już żadnych specjalnych zaleceń i możesz normalnie traktować swojego psa.