Nadpobudliwe zachowanie pupila, jak go uspokoić?
5 października 2022Dlaczego pies jest nadpobudliwy?
Zachowania nadpobudliwe u psa mogą być problemem dla ich właścicieli, ponieważ powodują one wiele zniszczeń w domu. Pogryzione kapcie czy powywracane rzeczy to tylko niektóre z nieprzyjemności. Przyczyn takiego zachowania może być naprawdę bardzo wiele. Może o tym decydować natura to prawda, ale duża część leży w etapie roli wychowywania naszego zwierzaka przez opiekuna. Pieski są często nadpobudliwe wtedy, gdy nie mają możliwości zaspokajania swoich podstawowych potrzeb takich jak, chociażby aktywność fizyczna w postaci ruchu i zabawy. Za krótki spacer z naszym pupilem może sprawić, że pies stanie się nieznośny i zacznie rozładowywać swoją energię poprzez szczekanie czy wyżej wspomniane dewastowanie rzeczy. Twój pies może być również nadpobudliwy z powodu braku snu, lęku, choroby, kwestii związanych z układem nerwowym oraz trawiennym, a także reakcją na jakąś wielką zmianę, np. przeprowadzkę.
Nadpobudliwość u kota
Może występować z dwóch przyczyn — podłoża genetycznego oraz podłoża ontogenetycznego. Podłoże genetyczne występuje, gdy wzmożona aktywność pojawiała się również u potomstwa, przodków czy rodzeństwa kociaka, natomiast ontogenetyczne ujawnia się, kiedy kocię nie otrzymuje podstawowych wzorców wychowania ze strony opiekuna, matki bądź innego kota.
ADHD u psa
Schorzenie to jest głównie kojarzone przede wszystkim z dziećmi, jednak trzeba pamiętać, że nie tylko ludzie cierpią na tę przypadłość. Objawy występują również u psów. Niestety diagnozowanie zespołu nadpobudliwości psychoruchowej u pupilów jest rzadkie ze względu na niedostrzeganie symptomów przez właścicieli. Warto przytoczyć, że do podstawowych i najbardziej popularnych objawów należą:
- Brak koncentracji
- Nieposłuszeństwo
- Problemy ze snem
- Nieustająca chęć zabawy
- Brak zainteresowania legowiskiem
- Ciągłe bieganie i skakanie psa
- Wrażenie ciągłego braku zmęczenia pupila
Przyczyny, jakie oddziaływają na nadpobudliwość ruchową u psów to między innymi genetyka, nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy, a także wcześniej wspomniane błędy wychowawcze właściciela.
ADHD u kota
Żadne badania nie potwierdzają, że koty mogą cierpieć na ADHD. Gdy nasz kot zaczyna „szaleć”, właściciele otrzymują diagnozę o zaburzeniu obsesyjno-kompulsywnym. Co to takiego? Jest to zaburzenie, w którym nasz mruczek powtarza w kółko pewne czynności. Gryzienie ogona, częste wylizywanie sierści, a także ciągłe drapanie się mogą prowadzić do ogromnej frustracji, a nawet samookaleczeń. Gdy próbujemy uspokoić naszego kota, zaczyna się denerwować i stresować. W takim przypadku nie należy pod żadnym pozorem bagatelizować problemu, tylko jak najszybciej pomóc pupilowi.
Co zrobić z nadpobudliwym psem i kotem? Jak go uspokoić?
Dla nadpobudliwych, zestresowanych, a także agresywnych zwierzaków idealnym rozwiązaniem może być podanie olejku z konopi, który bardzo pozytywnie wpływa na zwierzęcy organizm, dzięki swoim terapeutycznym właściwościom. Ekstrakt z CBD na uspokojenie dla psa i kota zapewnia spokój i wyciszenie. Przeprowadzone badania wykazują, że regularne przyjmowanie kannabidiolu przez psy i koty zbawiennie wpływa na ich układ nerwowy. Artykuły marki Hempets™ to sprawdzone, bezpieczne i naturalne produkty w walce z nadpobudliwością zwierzaków.